Витоки кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального устаткування починаються із кафедри фізики, яка була заснована в липні 1957 року. Вона займала 5 кімнат на другому поверсі тодішнього адміністративного (зараз біологічного) корпусу медичного інституту. Першим завідувачем кафедри був Семен Михайлович Шамраєвський (на той час доцент, а з 1966 р. по 1970 р. – професор).
Шамраєвський Семен Михайлович
Наказом міністерства охорони здоров’я С.М. Шамраєвський 9.07.1957р. був призначений на посаду в. о. завідувача кафедри фізики Тернопільського медичного інституту. Проте, лише через 10 років він був проведений по конкурсу на займану посаду.
Відзначимо, що за винахід біактивних електродів С. М. Шамраєвський у 1958р. наказом по міністерству охорони здоров’я СРСР був нагороджений грошовою премією.
Працюючи в інституті С. М. Шамраєвский, активізує винахідницьку діяльність, ним і співавторами впродовж 1964-1974 рр. було отримано 6 патентів: ,,Биактивный электрод - пинцет”, ,,Электрохирургический инструмент для биактивной диатермокогауляции”, ,,Электрохирургический инструмент для биактивной диатермокогауляции”, ,,Биполярные биактивные ножницы”, ,,Биактивный электрохирургический инструмент”, ,,Биактивный электрохирургический инструмент для полостных операций без контроля зрения”.
С.М. Шамраєвський у 1966р. році захистив докторську дисертацію, а через рік отримав атестат професора.
Біактивні електрохірургічні ножиці конструкції С.М. Шамраєвського (1960 рік)
У 1957р. штат кафедри складався з 5 співробітників: 2-ох викладачів, 2-ох лаборантів і препаратора. Великий вклад у становлення і розвиток кафедри внесли її перші викладачі: Ю.Н. Ліпов, який впродовж десятиліть, реанімував лабораторні прилади, і О.Л. Бившук. Тоді студенти виконували лише 4 лабораторні роботи, а через десятиліття їхнє число зросло до 24.
З 1964-1972 рік кафедра розміщувалася на першому поверсі тодішнього фізіологічного (нині адміністративного) корпусу. З 1972-1998 рік вона знаходилася на першому поверсі теперішнього біологічного корпусу і займала 9 кімнат. Студенти отримували знання у 4-ьох фізичних лабораторіях.
Із 1970 по 1974 рік кафедрою завідував доц. В.І. Портнов. Співробітники згадують його як доброго господарника, педагога, допитливого науковця. З ініціативи В.І. Портнова на госпрозрахунковій основі в підвальному приміщенні біологічного корпусу було відкрито наукову лабораторію і змонтовано високовольтний розрядний пристрій, з використанням якого проводили інтенсивні дослідження щодо вивчення впливу електричних розрядів високої напруги на дріжджі та інші мікроорганізми.
Канд. фіз.-мат. наук І.Б. Гончаренко працював завідувачем кафедри з 1975 - 1980 рік. Він доклав чимало зусиль до покращання методичної роботи на кафедрі. Уперше організував випуск методичних вказівок з основ вищої математики і лабораторного практикуму з фізики, а також виготовлення діючих моделей медичних приладів.
Канд. фіз.-мат. наук, доц. А.Р. Гайдук, перебуваючи на посаді завідувача кафедри (1980-1991), займався вдосконаленням методичного забезпечення навчального процесу. Тоді ж було обладнано лабораторію для демонстрації навчальних кінофільмів, впроваджено в навчальний процес автоматизацію контролю знань студентів.
Колектив кафедри (зліва на право): доц. А.Р. Гайдук, ст. викл. Р.Б. Ладика, ст. викл. Ю.Н. Ліпов, ст. лаб. К.О. Кудіна, ст. викл. О.Л. Бившук, лаб. І.Й. Вальків, доц. Д.М. Москаль (1986 рік)
У 60-80-х роках минулого століття велику роботу на підготовчому відділенні проводили викладачі М.М. Гліцька, М.А. Жак. Ефективність лабораторного практикума забезпечували ст. викладач Ю.Н. Ліпов, старший лаборант К.О. Кудіна; лаборанти П. Лучко, М. Щербак, Я. Баліцький, Е. Айрапетова, Л. Бабич, Р. Квік, В. Воронін, А. Вороненко, Р. Купцевич, І. Вальків, І. Кульчицький. Серед наукових тем того часу слід відзначити такі: ,,Використання біактивних електродів в електрохірургії” (проф.С.М. Шамраєвський, М.А. Жак, 1960-1964), ,,Вплив електромагнітних коливань (УВЧ) на нервово-м'язовий апарат” (Г.Н. Ліпов, 1962), ,,Вимірювання кров'яного тиску в піддослідних тварин фотоелектричним методом” (Г.Н. Ліпов, 1964), ,,Вплив рентгенівських променів на фізичні та хімічні показники жовчі” (Г.Н. Ліпов, О.Л. Бившук, 1972-1975), ,,Вплив магнітних полів на біологічні об'єкти” (Я.І. Корнатовський, М.П. Ямко, 1970-1975) та ін. Їх виконання завершилося рядом впроваджень у навчальний процес і практику охорони здоров'я: біактивний метод хірургії (1960-1970), установка для магнітотерапії (1974).
Доц. А.Р. Гайдук брав активну участь у виїзних бригадах товариства ,,Знання”. Його наукові інтереси охоплювали астрономічні дослідження.
У 1981р. отримав вчене звання кандидата фізико-математичних наук Дідух В. Д.
Канд. фіз.-мат. наук, доц. Д.М. Москаль очолював кафедру з 1991 по 1998 рік. Під його керівництвом значно модернізувався лабораторний практикум з фізики, було видано методичні вказівки для студентів з основ вищої математики, лабораторного практикуму. Впродовж цього періоду кафедру оснастили новими медичними приладами, обладнали 2 комп'ютерні лабораторії, налагодились наукові зв’язки із клінічними кафедрами, Інститутом напівпровідників НАН України. Результати досліджень були впроваджені на різних електронних підприємствах України.
В одній із фізичних лабораторій студенти навчалися працювати з програмованими мікрокалькуляторами.
Доцент Д. М. Москаль проводить заняття з основ медичної інформатики (1992 рік)
З метою вдосконалення викладання основ медичної інформатики у 1992 році доценти кафедри В.Д. Дідух, Д.М. Москаль, старший викладач Р.Б. Ладика, одними з перших серед медичних закладів України створили комп'ютерну лабораторію, оснащену вітчизняними комп'ютерами ПК-01 (м. Львів), дещо пізніше – ZX-Spectrum. У 1995 році на кафедрі функціонувала комп'ютерна лабораторія на основі більш досконалих вітчизняних персональних комп'ютерів ,,Пошук-1” і ,,Пошук-2”.
У травні 1998 року відбулася реорганізація кафедри фізики. Була утворена кафедра медичної інформатики з курсом фізики і спеціального обладнання. І 1 вересня 1998 року вона зустріла у приміщенні нового навчального корпусу, що на вул. Чехова, 3. В її розпорядженні було 17 кімнат, 4 фізичні і 5 комп'ютерних навчальних лабораторій.
Завідувачем призначили вихованця вузу – старшого наукового співробітника, канд. мед. наук А.А. Гудиму.
Гудима Арсен Арсенович
Під його керівництвом було розроблено нову навчальну програму з медичної інформатики, згідно з якою предмет вивчається впродовж 6-ти років, викладаються основи роботи з персональним комп'ютером, а також сучасні технології обробки медико-біологічної інформації. У 2001 році А.А. Гудима захистив докторську дисертацію на тему ,,Низькоенергетичне магнітолазерне випромінювання у профілактиці і терапії токсичних уражень печінки”. Ним було опублікувано понад 60 наукових праць, отримано 2 патенти на винаходи.
У навчальному процесі було задіяно понад 40 персональних комп'ютерів, а в одній із лабораторій відкрито комп'ютерний центр, в якому в позааудиторний час співробітники і студенти медичного університету працюють індивідуально. Існував доступ до Всесвітньої інформаційної мережі Інтернет.
Підвищив ефективність лабораторних і практичних занять ,,Лабораторний практикум з фізики” (2001р.), рекомендований Центральним методичним кабінетом з вищої медичної освіти МОЗ України, як навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів III – IV рівнів акредитації, співавторами якого були Д.М. Москаль, В.Д. Дідух і Р.Б. Ладика.
У 2001 році кафедру очолив доцент, кандидат фізико-математичних наук (нині професор, доктор технічних наук) - Марценюк Василь Петрович. Він налагодив стосунки кафедри з провідними науковими установами в галузі кібернетики та інформатики: Інститутом кібернетики НАН України, Київським національним університетом ім. Т.Г. Шевченка, Міжнародним інститутом прикладного системного аналізу (Австрія). Він був ініціатором наукових форумів, які проводилися на базі кафедри: Всеукраїнська науково-практичну конференцію ,,Телекомунікаційні технології в медичній освіті” (2002), Міжнародна школу-семінар ,,Прогнозування і прийняття рішень в умовах невизначеності” (2004), ,,Медична інформатика” (2005).
Марценюк Василь Петрович
З 2006р. по 2012р. кафедру медичної інформатики з курсом фізики і спеціального обладнання об’єднали із кафедрами іноземних мов та суспільних наук, яку очолив доцент В. Марценюк.
На кафедрі, яку очолював В. П. Марценюк, працювали доценти: В. Д. Дідух, Р. Б. Ладика, Н. О. Кравець, Д. В. Вакуленко, А. С. Сверстюк, ст. викладач Ю. А. Рудяк, викладачi: І.М. Лашкевич, В.І. Кульчицький, Н. Я. Климук, А. В. Семенець, А. І. Ткаченко, О. М. Кучвара, Н. М. Гандзюк, Н. В. Вар’ян, Р. О. Сарабун, З. В. Майхрук, Д. В. Чернецький, Б. М. Паласюк, ст. лаборант О. В. Грибков і лаборант Т. І. Логін.
Колектив кафедри Медичної Інформатики ТДМУ (зліва на право) стоять: І.М. Лашкевич , А.Р. Гайдук , Р.Б. Ладика , П.В. Цинайко , В.Д. Дідух , В.П. Марценюк , Д.М. Москаль , А.В. Семенець , Р.І. Іваницький , В.І. Кульчицький; сидять: О.Я. Ковальчук , Н.М. Швирида (Басовська), Н.О. Кравець , С.В. Рябова , Н.Г. Хома (2002 рік)
У березні 2009 р. кафедру інформатики з курсом фізики, іноземних мов та суспільних наук було реорганізовано. Була утворена кафедра медичної інформатики з фізикою.
Колектив кафедри (зліва на право) стоять: О.В. Грибков, А.С. Сверсюк, В.Д. Дідух, Ю.А. Рудяк, Р.Б. Ладика, А.В. Семенець, Р.О. Сарабун, Д.В. Вакуленко, Б.М. Паласюк; сидять: Н.М. Гандзюк, Н.Я. Климук, В.П. Марценюк, Н.О. Кравець, Н.В. Вар'ян (2009 рік)
На кафедрі були розроблені математичні методи системного аналізу патологічних процесів у класі рівнянь популяційної динаміки. Сформульовано алгоритм системного аналізу патологічних процесів, запропоновано класи моделей для опису головних складових патологічних процесів.
Співробітниками кафедри за 2001-2011р.р. опубліковано монографію, 82 наукових статті, 174 тези, отримано 3 патенти на винаходи, 4 авторських свідоцтва, 10 авторських свідоцтв на комп’ютерні програми; захищено 4 кандидатські дисертації; зроблено 12 доповідей на міжнародних конгресах і симпозіумах.
До здобутків кафедри слід також віднести видання підручника „Медична біофізика і медична апаратура”, авторами якого є проф. В. П. Марценюк, доценти В. Д. Дідух, Р. Б. Ладика, А. С. Сверстюк, І. С. Сорока (2008р.) і посібника „Медична та біологічна фізика” (2012р.), до написання якого залучилися проф. В. П. Марценюк, доценти В. Д. Дідух, Р. Б. Ладика, А. С. Сверстюк, І. Є Андрущак і ас. Д. В. Чернецький.
Кафедра була складовою частиною Навчально-наукового інституту моделювання та аналізу патологічних процесів.
З 1975 року на кафедрі працює канд. фіз.-мат. наук, доц. В.Д. Дідух. Його наукові інтереси – електронне і магнітне впорядкування у системах з вузькими зонами провідності, фазові переходи у системах з різними типами впорядкування. Наукову діяльність В. Д. Дідуха віддзеркалюють монографії: Дидух Л. Д., Дидух В. Д. Упорядоченные состояния в узко - зонных материалах. Львов ЛПИ, 1980, 106 с., В. Дідух. Ярунщина з середини XVI до середини XX ст. Тернопіль, ,,Медобори”, 2011, 147 с., В. Дідух. Новоград-Волинський повіт Волинської губернії, Тернопіль. Навч. Книга – Богдан, 116 с., В. Дідух. Життя села Житомирського Полісся у ХІХ ст, Тернопіль, Терно-граф, 2015, 211 ст., В. Дідух, В. Нікітюк, Т. Якубовська. Історія містечка Ярунь та його околиць. Терно-граф. Тернопіль, 2016, 170 с. Він – співавтор 8-ми підручників і посібників і автор 8-ми краєзнавчих і етнографічних книжок.
Доцент Р.Б. Ладика проводить практичне заняття (2010 рік)
У 1986 році посаду асистента обійняв Р.Б. Ладика (нині доцент), який розробив нову для інституту методику проведення наукових досліджень – медичну теплометрію. Дана методика була успішно впроваджена в лікарську практику колективом кафедри разом із працівниками кафедр шпитальної терапії та факультетської хірургії, а також використана при виконанні 1 докторської та ряду кандидатських дисертацій. За матеріалами цих наукових досліджень отримано 3 авторських свідоцтва на винаходи.
У 2012 році на базі кафедри медичної інформатики з фізикою було створено кафедру медичної інформатики, яку очолив доктор технічних наук, професор Василь Петрович Марценюк та кафедру медичної фізики та медичного обладнання на чолі з кандидатом фізико-математичних наук Юрієм Ароновичем Рудяком. Колектив кафедри медичної фізики та медичного обладнання, окрім завідувача Рудяка Ю.А., склали доценти, кандидати фізико-математичних наук Дідух Валерій Дмитрович, Ладика Роман Богданович, асистенти Паласюк Богдан Михайлович, Багрій-Заяць Оксана Андріївна, Гураль Світлана Ярославівна, старший лаборант Грибков Олександр Володимирович. У 2013 році кафедра була перейменована на кафедру медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання. Автором ідеї та стратегії розвитку нового підходу до підготовки студентів, обізнаних із сучасним високотехнологічним обладнанням, був ректор, член-кореспондент НАМН України, професор Леонід Якимович Ковальчук.
Рудяк Юрій Аронович
Колективом кафедри було створено нову експериментальну навчальну програму з медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання, організовано циклову систему навчання у 6-ох тематичних лабораторіях. При максимальній підтримці та контролі розвитку кафедри керівництвом університету, було створено 6 комп’ютерних класів. Для унаочнення будови та принципів роботи діагностичного та лікувального обладнання, разом із відділом віртуальних навчальних програм було створено 55 навчальних віртуальних тренажерів, які суттєво активізували та поглибили вивчення дисципліни. Фізичні явища на базі яких розподілилась відповідна медична апаратура демонструвались за допомогою лабораторного обладнання, встановленого у тематичних лабораторіях. Без сумніву, запропонований ректором Леонідом Якимовичем Ковальчуком новий напрямок, реалізований колективом кафедри, був потужним новаторським кроком, який ще раз продемонстрував піонерський, нестандартний підхід ТДМУ у вирішенні багатьох питань підготовки спеціалістів медичного напряму. Згодом, якісний склад кафедри посилився за рахунок перспективної молоді: асистента, кандидата технічних наук Андрія Борисовича Горкуненка, асистента, а згодом доцента, кандидата технічних наук Гвоздецької (Сороки) Ірини Степанівної, яка до декретної відпустки вже працювала у ТДМУ, асистента Зоряни Василівної Майхрук. На даний час до штату співробітників кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання входять: 1 доктор наук та 6 кандидатів наук.
Колектив кафедри (зліва на право) стоять: Б.М. Паласюк, Р.Б. Ладика, В.Д. Дідух, Ю.А. Рудяк, О.В. Грибков; сидять: О.А. Багрій-Заяць, С.Я Гураль (2012 рік)
Колектив кафедри (зліва на право): ст. лаб. Г.Р. Чернецька , асист. З.В. Майхрук , доц. Б.М. Паласюк, доц. В.Д. Дідух , доц. Р.Б. Ладика, доц. Ю.А. Рудяк , доц. А.Б. Горкуненко, асист. О.А. Багрій-Заяць (2017 рік)
Колектив кафедри у "День вишиванки" (зліва на право): доц. В.Д. Дідух , доц. Ю.А. Рудяк , ст. лаб. Г.Р. Чернецька , асист. О.А. Багрій-Заяць , доц. Р.Б. Ладика , доц. А.Б. Горкуненко (2018 рік)
За роки функціонування кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання видано 3 навчальні посібники (два з яких із грифом МОЗ України): «Фізичні основи функціонування медичного обладнання» та «Будова і принципи роботи медичного обладнання» та 5 монографій ( з яких 2 видано у Німеччині).
У культурному доробку кафедри видання доцента доцента Р. Ладики, поета перекладача, літературознавця — поетичні збірки "Ловлю свої надії" та "Тріолети”, книги перекладів Ф.І. Тютчева "Любов остання", С. Єсеніна ,,Любов хулігана” І, Буніна ,,Зелені свята,” О. Пушкіна ,,Я вас любив” і поетичні збірки доцента В. Дідуха: Кванти думок (1995), Спектр думок (1996), Відлуння думок (1998), Грані буття (2001), У дзеркалі часу” (2003), Думок і серця протуберанці (2006), Маріїні діти (2006), У долі на крилі (2007), Вибране (2010), Укалейдоскопі часу (2012), На березі надії (2014), Відлуння часу (2016).
Навчання студентів на кафедрі медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання допомагає майбутнім фіхівціям оволодіти фізичними основами функціонування сучасного медичного обладнання і використати набуті знання на клінічних кафедрах. Таким чином, пройшло становлення та розвиток кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання, яка на даний час являється єдиною із кафедр фізики медичних університетів, яка поєднує у своєму навчальному процесі вивчення фундаментальні закони фізики та їх використання у медичному діагностичному та лікувальному обладнанні, як цілісну систему, направлену на якісно вищий рівень розуміння медиками будови та законів функціонування медичної апаратури.