Кафедра медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання входить до складу ННІ моделювання та аналізу патологічних процесів і підпорядковується медичному факультету. Навчальною базою є праве крило третього і четвертого поверхів корпусу №11 медичного університету за адресою: вул. Дорошенка 7.

За максимальної підтримки та контролю розвитку кафедри керівництва університету створили шість комп'ютерних класів, а саме: тематична навчальна аудиторія електромагнітного медичного обладнання, тематична навчальна аудиторія апаратних комплексів квантової оптики. Обладнання офтальмологічних клінік, тематична навчальна аудиторія біомеханічного медичного обладнання, тематична навчальна аудиторія оптико-медичного обладнання, тематична навчальна аудиторія медичної апаратури квантово-механічних методів дослідження та радіаційної фізики та тематична навчальна аудиторія комплексу фізичних явищ, з яких три обладнані відеосистемами, а інші 3 – обладнані інтерактивними дошками.

Колектив кафедри створив нову експериментальну навчальну програму з медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання, зорганізував циклову систему навчання у шістьох тематичних лабораторіях. Медична фізика діагностичного та лікувального обладнання як принципово новий напрямок у підготовці студентів медичних та фармацевтичних вузів ІІІ та ІV рівнів акредитації створювались з метою наближення одержаних знань до практичних потреб клінічної медицини. Базовою ідеєю нової дисципліни було вивчення фізичних засад функціонування сучасного медичного обладнання. Цим ця дисципліна відрізняється від предмету «медична та біологічна фізика», який у значній мірі повторює шкільну фізику (з певним акцентом на вивчення біологічних тканин) та дуже фрагментарно (та за надзвичайно малий термін навчання) шкільну математику. Згідно логіки нової дисципліни, вона, у тій чи іншій мірі, пов’язана з різними клінічними предметами.

На кафедрі працюють: доктор технічних наук, доцент Рудяк Юрій Аронович, доценти: кандидати фізико-математичних наук Ладика Роман Богданович, Дідух Валерій Дмитрович, кандидати технічних наук Гвоздецька Ірина Степанівна, Горкуненко Андрій Борисович, Багрій-заяць Оксана Андріївна, кандидат економічних наук Паласюк Богдан Михайлович, асистент: кандидат технічних наук Майхрук Зоряна Василівна та старший лаборант Чернецька Галина Романівна.

З.В. Майхрук проводить практичне заняття (2017 рік)

В.Д. Дідух демострує будову рендгенівської трубки на практичному занятті (2017 рік)

Із числа працівників кафедри 4-о мають внутрішні сертифікати володіння англійською мовою та двоє - сертифікат володіння англійською мовою FCE рівня володіння B2 , що вказує на належний рівень викладання матеріалу для іноземних студентів.

На кафедрі викладають наступні дисципліни: «Медична фізика діагностичного та лікувального обладнання» - для вітчизняних та іноземних студентів першого курсу медичного та стоматологічного факультетів, та вітчизнах студентів 2 курсу медичного та стоматологічного факультетів з нормативним терміном навчання; «Біологічна фізика» - для вітчизняних студентів медичного факультету за спеціальністю «Біологія», вітчизняних та іноземних студентів першого курсу фармацевтичного факультету, зокрема й для заочної форми навчання; «Основи біофізики та медичного обладнання» - для студентів ННІ медсестринства, зокрема й для дистанційної форми навчання. Для унаочнення будови та принципів роботи діагностичного й лікувального обладнання разом із відділом віртуальних навчальних програм створили 55 навчальних віртуальних тренажерів, які суттєво активізували та поглибили вивчення дисципліни. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в навчальний процес дозволяє підвищити ефективність навчання та якість формування вмінь студентів за допомогою віртуальних навчальних тренажерів. В їх основі лежить віртуальна модель експериментальної установки, того чи іншого медичного обладнання,виконана засобами комп’ютерного моделювання.Важливим чинником у створенні віртуальних тренажерів є структура та модель їх побудови. Від цього також у значній мірі залежить ефективність сприйняття та засвоєння інформації студентами.

О.А. Багрій-Заяць проводить практичне заняття з іноземними студентами (2017 рік)

За допомогою комп’ютерно орієнтованого тренажера електрокардіографа проводиться процедура зняття електрокардіограми. У пункті "порядок зняття електрокардіограми" покроково описаний хід процедури з використанням нових програм комп’ютерного моделювання. Завдяки текстовим та звуковим підказкам студенту, процедура зняття електрокардіограми наближена до реальності. При ознайомленні з даним пунктом віртуального навчального тренажера у студента формується чітке розуміння усіх аспектів проведення даного діагностичного дослідження організму. Сприйняття інформації також підсилюється завдяки можливості управління основними блоками та перемикачами приладу. Розроблений нами і впроваджений у навчальний процес віртуальний навчальний тренажер "Електрокардіограф", дає змогу студенту збагнути технічні можливості для реєстрації біопотенціалів серця, зрозуміти принципи опрацювання та інтерпретації отриманої медико-біологічної інформації, набути практичних навичок у користуванні приладом.

Фізичні основи роботи електрокардіографа

Порядок зняття електрокардіограми

Фізичні явища, на базі яких розподілили відповідну медичну апаратуру, демонструвалися за допомогою лабораторного обладнання, встановленого у тематичних лабораторіях.За роки функціонування кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання видали чотири навчальні посібники (два з яких з грифом МОЗ України): «Фізичні основи функціонування медичного обладнання» та «Будова і принципи роботи медичного обладнання» та п'ять монографій (з яких дві видано у Німеччині).

Кафедра нині є єдиною з кафедр фізики медичних університетів, яка поєднує у своєму навчальному процесі вивчення фундаментальні закони фізики та їх використання у медичному діагностичному й лікувальному обладнанні, як цілісну систему, спрямовану на якісно вищий рівень розуміння медиками будови та законів функціонування медичної апаратури.

Найближчою перспективою є 100% склад викладачів із науковими ступенями та робота з пропагування нового перспективного напрямку підготовки студентів медиків – вивчення медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання, що підвищить ефективність роботи майбутніх лікарів із сучасним високотехнологічним медичним обладнанням.

Доц. Ю.А. Рудяк взяв участь у роботі наради завідувачів кафедр медичної і біологічної фізики вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів України, яка відбулася 7-8 червня 2018 року у Вищому державному навчальному закладі України «Буковинський державний медичний університет», на базі кафедри біологічної фізики та медичної інформатики (2018 рік).

На кафедрі представлено інформаційну дошку кафедри, де можна ознайомитись із робочими програмами по всіх предметах, що читаються на кафедрі. Неодноразово коли у студентів виникають питання викладачі кафедри за допомогою інформації на дошці можуть показати студенту детальну інформацію про предмет, його структуру, критерії оцінювання, рекомендовану літературу.

Інфорамційна дошка кафедри з навчальними матеріалами на 2019-2020 роки.

Лекції з курсу "медична фізика діагностичного та лікувального обладнання" читаються відповідно до робочої програми. Основними навчальними аудиторіями у яких проводяться лекції є: 5 аудиторія навчально-наукового інституту морфології, 1,3а та 1а аудиторії навчально-наукового інституту фармакологiї, гiгiєни та медичної біохімії iменi М.П. Скакуна, 10 аудиторія навчально-наукового інституту медико-бiологiчних проблем, та 12 аудиторія Навчально-науковий інститут післядипломної освіти. Також для спеціальностей де студентів не більше однією групи лекції проводяться у навчальних кімнатах навчально-наукового інституту моделювання та аналiзу патологiчних процесiв.

Доц. А.Б. Горкуненко читає лекцію для студентів іноземців у 5 аудиторії Навчально-наукового інституту морфології (2019 рік)

У 2020 році у зв'язку із оголошеним загально-національним карантином проведення практичних занять та лекцій для студентів університету проводиться в режимі онлайн. Саме у це період активно використовуються такі інструменти для дистанційної роботи як gmail, Moodle, Microsoft Teams. Кожен інструмент грає важливу роль, а саме gmail використовується для масових розсилок та інформувань; Moodle для доступу до матеріалів практичних занять та проходжень тестувань; а Microsoft Teams - для онлайн спілкування та роботи із студентами на практичних заняттях та проведення лекційних трансляцій.

Доцент О.А. Багрій-Заяць проводить практичне заняття онлайн використовуючи систему Microsoft Teams (2021 рік)

Доцент А.Б. Горкуненко та доцентка О.А. Багрій-Заяць заслуховують лекції з курсу підвищення кваліфікації (2020 року)

У період з 09.11.2020 року по 20.11.2020 року доцент Горкуненко А.Б. та доцентка Багрій-Заяць О.А. заслухали лекції з курсу підвищення кваліфікації «Педагогічна майстерність викладачів вищих навчальних закладів», які проводились з використанням системи "Microsoft Teams". Усі лекції читала завідувачка кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України д.п.н, професорка Мельничук Ірина Миколаївна. По завершенню курсу всі учасники отримали сертифікати, наявність яких є обов"язковою для усіх науково-педагогічних працівників згідно до Постанови Кабінету міністрів України від 21 серпня 2019 р. №800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».



Доцент А.Б. Горкуненко проводить практичне заняття для групи ІМ-151 (2021 рік)

Доцентка О.А. Багрій-Заяць проводить лекцію онлайн використовуючи систему Microsoft Teams (2022 рік)

Навчальний рік 2021-2022 для вступників 2021 розпочався аудиторно, незважаючи на те, що у країні продовжується адаптивний карантин, але з врахуванням усіх запобіжних засобів, щодо поширення інфекційного корона вірусу COVID-19. Щоб не було масових скупчень студентів цього року лекції проводяться лише в онлайн режимі з використанням вже звичної системи дистанційного навчання Microsoft Teams. Що стосується практичних занять, то вони проводяться з дотриманням маскового режиму, викладачі перед кожним заняттям провітрюють аудиторії, по завершенню навчання проводиться дезінфікування робочих поверхонь та дверних ручок. Практичні заняття другого семестру для весняного набору іноземних студентів розпочались з 1 по 15 вересня 2021 в онлайн режимі, а з 16 вересня 2021 дані групи відвідують заняття аудиторно із дотриманням усіх заходів описаних вище.